FESTIWAL TEATRÓW DLA DZIECI

Kraków 2014

3-14 lutego 2014

Kolejna edycja Festiwalu Teatrów Dla Dzieci za nami. Na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury zaprezentowaliśmy 10 spektakli w wykonaniu teatrów z całej Polski, m.in. z Tarnowa, Będzina, Bielska-Białej, Rzeszowa, Rabki-Zdroju.
Dzięki urozmaiconemu repertuarowi, bogatemu w różne formy twórczości teatralnej, mogliśmy zobaczyć przedstawienia w wersji tradycyjnej, a także współczesne interpretacje znanych bajek. Nie zabrakło również muzycznych widowisk, pełnych melodyjnych i wpadających w ucho piosenek.

Jest nam niezmiernie miło, że Festiwal z roku na rok, cieszy się niesłabnącą popularnością i że po raz kolejny dopisała publiczność. W tym roku wszystkie przedstawienia teatralne oglądnęło prawie 6 tys. dzieci.

Podczas przeglądu prosiliśmy widzów o wypełnianie ankiet i zaznaczenie tytuł spektaklu, który najbardziej im się podobał. Wygrało przedstawienie „Zaczarowana kolomotywa” Wrocławskiego Teatru Dla Dzieci, otrzymując 15,4% głosów.

Nagrody-niespodzianki dla autorów najciekawszych uzasadnień zamieszczonych w ankietach otrzymują:

- Olaf Sobota
- Hania Adamczyk
- Magdalena Sarna
- Krzysztof Rogoziński
- Tomek Styczeń
- Zuzanna Policht
- Zuzanna Mikołajczyk
- Jerzy Szczekan
- Igor Pająk
- Stefan Ruszaj
- Antoni Zakrzewski
- Julia Wcisło

Nagrody można odbierać w Nowohuckim Centrum Kultury, pok. 013,
od poniedziałku do piątku, w godz. 900-1500.


3 lutego (poniedziałek), godz. 1100, sala teatralna

„Wilki i koźlęta”
Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana z Będzina

Kolorowa i rozśpiewana bajka na motywach popularnej i lubianej baśni autorstwa braci Grimm. W najnowszej inscenizacji teatru z Będzina miejscem akcji jest baśniowe miasteczko, które zamieszkują dwie rodzinki: pani Wilczyca z Wilczkami i pani Koza z Koźlętami. Spektakl odbywa się w konwencji lalkowej oraz żywego planu. Całość uzupełniają animacje komputerowe. Premiera: 16 listopada 2013 r.

przedstawienie dla dzieci od 3 lat

czas trwania: 1 godz. 20 minut (z przerwą)

 


4 lutego (wtorek), godz. 1100, sala teatralna

„O Calineczce malutkiej dzieweczce”
Teatr Lalek Rabcio z Rabki Zdroju

Jest to opowieść o maleńkiej dziewczynce, nie większej od ludzkiego kciuka, która narodziła się z ziarna zasianego przez bezdzietną kobietę. Mieszkała wśród łąk, karmiły ją ptaki, a grzało słońce. Okazało się, że na łące mieszka też Ropucha, której synek – Ropuch – daremnie szuka żony i niechybnie zostałaby nią Calineczka – gdyby nie pomoc rybek. Nie dane jej było jednak długo cieszyć się wolnością, gdyż porwał ją chrabąszcz. Ostatecznie tułająca się po świecie Calineczka znalazła schronienie u polnej myszy, która z kolei chce wyswatać ją kretowi. Czy dziewczynka będzie musiała resztę życia spędzić pod ziemią? Czy dojdzie do zaślubin?
Tak, ale z kim, tego nie zdradzimy.
Przyjdźcie i przekonajcie się sami!

przedstawienie dla dzieci od 3 lat

czas trwania: 1 godz. (z przerwą)

 


5 lutego (środa), godz. 1100, sala teatralna

„Dzień dobry świnko”
Teatr Maska z Rzeszowa

Tygrysek i Miś to najlepsi przyjaciele. Od zawsze. Razem się bawią i razem pracują. Mogą na siebie liczyć i lubią spędzać razem czas. Jednak pewnego dnia pomiędzy dwójkę przyjaciół wkracza Świnka. Zupełnie inna niż odpowiedzialny Miś – świetna zarówno w wymyślaniu zabaw, jak i w unikaniu pracy. Nowa znajoma fascynuje Tygryska, który chce spędzać z nią każdą wolną chwilę. Zachwycony pomysłami Świnki na kolejne świetne zabawy, zapomina nie tylko o obowiązkach, ale także o swoim przyjacielu – Misiu. Czy jednak można żyć samą zabawą i czy warto zapominać o starych przyjaciołach? Tego dowiecie się podczas przedstawienia.

przedstawienie dla dzieci od 3 lat

czas trwania: 1 godz. (bez przerwy)

 


6 lutego (czwartek), godz. 1100, sala teatralna

„Idziemy po skarb”
Teatr Nowy z Zabrza

Historia „Idziemy po skarb” Janoscha w reżyserii Zbigniewa Stryja to pełna optymizmu, ciepła, subtelnego humoru przeplatana wesołymi piosenkami opowieść o przygodach dwóch przyjaciół: Misia i Tygryska, marzących o „największym szczęściu na ziemi” – o bogactwie. Główni bohaterowie oraz cała reszta wymyślonych przez Janoscha postaci poprzez poszukiwanie, przekraczanie granic i marzenia przekazują proste prawdy o życiu, w którym najlepiej żyć skromnie, i nie trwonić czasu na zdobywanie pieniędzy, które łatwo stracić. Bo przecież ważna jest przyjaźń, a rodzinna okolica to najlepsze miejsce do życia, jakie można znaleźć na ziemi.
Janosch – to literacki pseudonim Horsta Eckerta. Pisarską sławę zdobył w 1978 roku bajką „Jaka piękna jest Panama”. Przez trzydzieści lat wydał ponad 300 książek przetłumaczonych na 70 języków. Sam mówi, że jego książki dla dzieci są próbą korygowania własnego niespełnionego dzieciństwa. Obecnie jest jednym z najbardziej lubianych i popularnych autorów książek dla dzieci. Jego dorobek wpisuje się w ten sam prąd w europejskiej literaturze co „Muminki” Tove Jansson, „Przygody Pipi Langstrumpf” pióra Astrid Lingren czy w końcu „Mały Książę” Saint-Exupéry'ego.

przedstawienie dla dzieci od 3 lat

czas trwania: 1 godz. 15 minut (z przerwą)

 


7 lutego (piątek), godz. 1100, sala teatralna

„Zaczarowana kolomotywa”
Wrocławski Teatr Dla Dzieci

Głównym bohaterem spektaklu jest maszynista Łukasz, jego niezwykła lokomotywa-kolomotywa Emma i mały chłopiec Kuba Guzik. Nasi bohaterowie zabierają dzieci (publiczność) na wyspę Trochania gdzie panuje spokój i harmonia.
Trochanią rządzi miłościwy król Ludwik Za Kwadrans Dwunasty, któremu wiernie służy maszynista Łukasz ze swoją lokomotywą oraz poddani: pani Coo i pan Rękawek. Spokojne życie na wyspie komplikuje się kiedy przybywa tam Listonosz z tajemniczą paczką. W paczce jest dziecko – mały chłopiec, którego król i poddani nazwali Kubą. Kiedy Kuba dorasta okazuje się, że wyspa Trochania jest zbyt mała by zbudować dom dla kolejnego mieszkańca. Maszynista Łukasz i Kuba postanawiają wyruszyć kolomotywą Emmą w świat…

przedstawienie dla dzieci od 3 lat

czas trwania: 1 godz. (bez przerwy)

 


10 lutego (poniedziałek), godz. 1100, sala teatralna

„Księga lasu”
Tarnowski Teatr im. L. Solskiego

„Księga lasu” to teatralno-muzyczna baśń dla najmłodszych. Do uschniętego, prastarego lasu, w który panuje głucha cisza przybywa drwal Maciej, by ściąć rosnący tam 1000-letni dąb. Tuż przed rozpoczęciem pracy odkrywa, że powodem braku sił życiowych lasu jest choroba Echa, które tak długo powtarzało wrzaski ludzi, aż ochrypło i w końcu straciło głos. To wtedy ze smutnego lasu odeszły zwierzęta i odfrunęły ptaki. Drwal postanawia uratować las i wyrusza na poszukiwanie lekarstwa dla chorego Echa. W czasie swojej wędrówki trafia w sidła Pająka, a także na dwór Królowej leśnych pszczół oraz do apteki Zaskrońca.
Czy dzielny drwal odnajdzie trzy zaczarowane kwiaty i pozna zaklęte w nich czarodziejskie słowa-klucze do szczęśliwego życia? Czy Echo odzyska głos, a las wróci do życia i na nowo rozkwitnie?

przedstawienie dla dzieci od 3 lat

czas trwania: 1 godz. (bez przerwy)

 


11 lutego (wtorek), godz. 1100, sala teatralna

„Alicja w krainie czarów”
Teatr Zagłębia z Sosnowca

Jak Jak zachować się w świecie, którego reguł nie rozumiesz? Jak pojąć to, że reguły się wciąż zmieniają? Przecież raz jesteś duży, innym razem za mały. Co to znaczy być sobą? Szukać własnej drogi, czy też pozwolić kierować się innym? Mieć własne zdanie i je wyrażać, czy iść za głosem innych? Czy dorośli znają odpowiedzi na wszystkie pytania, czy tylko udają? Może czasem są tak samo zagubieni jak ty? Nie ma chyba osoby, która potrafi udzielić odpowiedzi na te pytania. Ale czasem pocieszający jest fakt, że inni też błądzą. Podobnie jak Alicja, która przeżywając niesamowite przygody, rosnąc, malejąc, próbując porozumieć się z różnymi postaciami musi odnaleźć swą drogę w bardzo dziwnym świecie. Dziwnym, chociaż czasem bardzo przypominającym ten nasz, „normalny”.

przedstawienie dla dzieci od 7 lat

czas trwania: 115 min (z przerwą)

 


12 lutego (środa), godz. 1100, sala teatralna

„Super Piotruś Pan”
Teatr Lalki i Aktora Kubuś z Kielc

To opowieść o prawdziwej miłości i przyjaźni, której głównym bohaterem jest tytułowy Super Piotruś Pan – chłopiec, który nie chce dorosnąć.
Pewnego razu w jego beztroskie, pełne przygód życie na wyspie Nibylandii wkracza dziewczynka Wendy. Jej przybycie powoduje zdarzenia, po których nic już nie będzie takie, jak dotychczas. Przyjaźń i lojalność poddane zostaną najcięższej próbie. Obudzi się tęsknota i pojawią nowe, nieznane dotąd uczucia. Piotruś, który dotąd myślał tylko o sobie, pozna prawdziwą siłę miłości.
W tym spektaklu siedmioro aktorów gra 18 postaci w żywym planie, a akcja toczy się w zawrotnym tempie. „Super Piotruś Pan” to dynamiczne, barwne przedstawienie, pełne zaskakujących zwrotów akcji, efektów specjalnych, z galerią niesamowitych bohaterów.

przedstawienie dla dzieci od 5 lat

czas trwania: 1 godz. 15 min. (bez przerwy)

 


13 lutego (czwartek), godz. 1100, sala teatralna

„Tymoteusz wśród ptaków”
Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana z Bielska-Białej

„Tymoteusz wśród ptaków” to zaskakująca historia Misia, który pewnego dnia postanawia zaopiekować się porzuconym, kukułczym jajkiem. Ten szalony pomysł spowoduje szereg zabawnych przygód z udziałem jego statecznego taty, rozśpiewanych ptasich przyjaciół i podstępnego lisa. Perypetie bohaterów ułożą się na scenie w zabawną, ale i pouczającą historię o istocie rodzicielskiej miłości. Inscenizacja z wielobarwną scenografią i klimatyczną muzyką z pewnością sprowokuje uśmiech na twarzach wielu młodszych i starszych widzów, a także dostarczy ważnych tematów do późniejszych rozmów w rodzinnym gronie.
Jan Wilkowski powołał do życia postać Misia Tymoteusza Rymcimci w latach 60. ubiegłego wieku. Cykl jego przygód, wystawianych na scenach lalkowych w całej Polsce to jedno z najciekawszych osiągnięć dramaturgii dziecięcej. Perypetie Tymoteusza nie straciły na aktualności. Miś również obecnie jest dla najmłodszych swoistym przewodnikiem po świecie wartości.

przedstawienie dla dzieci od 3 lat

czas trwania: 1 godz. (bez przerwy)

 


14 lutego (piątek), godz. 1100, sala teatralna

„Kopciuszek”
Teatr Lalki i Aktora Kubuś z Kielc

Kopciuszek to jedna z najbardziej znanych, lubianych i najczęściej przedstawianych baśni na całym świecie. To opowieść o tym, że los sprzyja ludziom dobrym i szlachetnym. Ale również o cudowności i niezwykłości, pełnego czarów świata. Oprócz wróżki występują w niej bowiem gadający kot, śpiewające warzywa i mówiące dziwnymi językami przedmioty, a wszystko to za sprawą magii teatru lalek. Aby najmłodszym przybliżyć postać Kopciuszka, a starszym urozmaicić znaną fabułę, akcja przeniesiona została w czasy współczesne i stąd również pomysł na oryginalną inscenizację.
Konwencją spektaklu są lalki typu muppety, takie jakie można zobaczyć w filmach i programach Jima Hensona. Taka formuła daje możliwość ukazania z dystansem i humorem natury ludzkiej, wyrazistego zarysowania postaci oraz brawurowego rozegrania wszystkich wątków. Przedstawienie zrealizowane zostało również w planie aktorskim, z elementami interakcji z widzem.

przedstawienie dla dzieci od 4 lat

czas trwania: 1 godz. 15 min. (z przerwą)

 


Podczas Festiwalu zapraszamy dzieci do wzięcia udziału w konkursie na najbardziej interesujący spektakl teatralny. To forma wspólnej zabawy, w ramach której najmłodsi widzowie proszeni są o wypełnienie ankiety i zaznaczenie tytułu spektaklu, który najbardziej im się podobał. Autorzy najciekawszych tekstów uzasadniających wybór, dostaną nagrody niespodzianki.

Lista nagrodzonych dzieci zostanie opublikowana 19 lutego br.

bilety: 15 zł

Informacje i zamówienia:
Biuro Promocji i Organizacji Widowni
tel. 12 644 24 81, e-mail: rezerwacja@nck.krakow.pl
Kasa czynna od poniedziałku do piątku
w godz. 8.30-20.00, tel. 517 248 619


 

PATRONAT MEDIALNY:

 

Menu

„Wilki i koźlęta”
„O Calineczce malutkiej dzieweczce”
„Dzień dobry świnko”
„Idziemy po skarb”
„Zaczarowana kolomotywa”
„Księga lasu”
„Alicja w krainie czarów”
„Super Piotruś Pan”
„Tymoteusz wśród ptaków”
„Kopciuszek”

Informacje, patroni medialni
Powrót do strony NCK

statystyka